Rehabilitacja po udarze jest szalenie poważną rzeczą, by jak najszybciej zacząć terapię osób po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim stopniu pacjent powróci do poprzedniej sprawności. Udar jest trzecim pod względem zgonów po nowotworach i chorobach układu krążenia. Rozumiemy jak wiele kobiet ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze powinna być zaczęta możliwe jak najszybciej pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów. Za udar w większości przypadków odpowiada zwężenie żył w mózgu, które blokują dopływ krwi i zaburzają główne czynności życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie pacjenta do formy przed infekcją. W zależności co pozostało uszkodzone, lekarz zaleca serie ćwiczeń. Mogą one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Pacjent zwykle przestaje być panią niezależną i jest skazany na uwagę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze powinna być wdrożona jak prędko, kiedy stan pacjenta na to pozwala. Rehabilitacja po udarze możemy poznać 3 etapy:
- 1.Wczesna rehabilitacja po udarze - krok pierwszy - czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym momencie pacjent przebywa w szpitalu. Czas jej trwania bywa różny, zazwyczaj jest to z 1 do trzech tygodni.
- 2. Rehabilitacja po udarze - krok drugi to rekonwalescencja. Są tu wprowadzenie ćwiczenia, aby chory mógł jak prędko wrócić do formy przed chorobą. Trwa on szczególnie różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
- 3. Rehabilitacja po udarze - etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on najdłużej ponieważ choćby do kilkunastu lat. Polega na rehabilitacji w czynnościach wykonywanych przed chorobą
Wczesna rehabilitacja po udarze efekty:
- wielkości oraz lokalizacji uszkodzenia mózgu w konsekwencji udaru,
- stanu pacjenta przed udarem,
- od kiedy zaczyna się rozpocznie rehabilitacja i terapii,
- pomoc ze strony najbliższych.
Komentarze
Prześlij komentarz